Що таке арманьяк і чим він відрізняється від коньяку?

16 вересня 2021
Одним із найвідоміших і найпопулярніших французьких алкогольних напоїв у світі залишається арманьяк. Але попри те, що він за кольором, смаком, ароматом і навіть назвою подібний до звичного нам коньяку, між цими двома продуктами існує велика різниця. 

Основні відмінності напоїв такі: територія, особливості клімату, сорт винограду, виробничий процес, термін витримки. Крім того, арманьяк різкіший за коньяк і старший за віком. Адже перші згадки про цей вишуканий бренді датуються ще XIV-XV ст., а це означає, що він — найстаріший дистильований напій.

Свою назву арманьяк отримав від регіону на південному заході Франції, де його виробляли. Наразі цей регіон, як частина Гасконі, входить до Департаменту Жер.
Незважаючи на те, що арманьяк не поступається своєму побратиму коньяку за якістю та смаком, свого часу він не міг із ним конкурувати через територіальне розташування провінції Гасконь. Ускладнений вихід до моря не дав йому можливості стати таким популярним, як інші напої  Франції. Тому в часи, коли транспортування відбувалося лише за допомогою кораблів, арманьяком могли насолоджуватися лише французи, ба більше – здебільшого ті, що проживали саме у вищезгаданій провінції. Тож цей напій – продукт не масового, а унікального виробництва. На цю тему французи люблять жартувати: «Коньяк ми віддали світу, а арманьяк лишили собі».
У сучасному світі арманьяк здобув популярність і зайняв почесне місце на полицях поруч з іншими елітними напоями. Але тільки справжні поціновувачі можуть оцінити особливий смак та аромат напою. Арманьяк темніший за кольором і глибший за смаком. Характерними для аромату та смаку є нотки квітів, меду, груші, яблука, айви, абрикосів, сухофруктів, чорносливу, дубу, ванілі, горіху. Смак залежить від тривалості витримки спирту в бочці. Коньяк, у свою чергу, легший і має фруктові ноти.
Завдяки єдиній дистиляції (тобто  напій проганяють лише раз) він слабший за алкоголем, проте насиченіший за ароматом. 
Основний сорт винограду, який використовують під час виготовлення цього виду бренді,  — Уні Блан. У процентному співвідношенні до інших сортів, таких як Фоль Бланк, Боко Блан, Коломбат тощо, він становить 55%.
Відомий факт, що близько 40% цього гасконського бренді залишається в провінції, ще приблизно 50% – не перетинає кордонів Франції, і лише 10% йде на експорт.
Не залишимо без уваги і самих купажистів. У провінції Гасконь велика честь бути представником цієї професії, а знання передаються з покоління в покоління століттями. Вони власноруч розливають арманьяк у пляшки та залишають особистий підпис на етикетці.
Арманьяк — улюблений напій графа д'Артаньяна — і понині залишається фаворитом серед напоїв гасконців.
Один із найяскравіших представників цього сорту алкоголю — Bas Armagnac Baron Gaston Legrand 1985 (Ба Арманьяк Барон Гастон Легран 1985). Це справжній французький арманьяк, вироблений, звісно, у провінції Гасконь.  Це натуральний, насичений напій темно-золотого, подібного до каштану кольору. Такого кольору вдається досягти завдяки витримці в бочках гасконського темного дуба. Його було закладено в 1985-му, а розлито в 2017 році. Традиційно пляшка має особистий підпис купажиста. В ароматі присутні ноти карамелі, прянощів і дуба. Чудовий подарунок для поціновувачів справжніх елітних напоїв.

Арманьяк у Кулінарному домі